Adel Hakkında

Türkiye’de kırtasiye denince ilk akla gelen ve bir geleneğe dönüşen Adel Kalemcilik 1969’da İstanbul Kartal’daki fabrikasının açılışıyla yolculuğuna başladı. Adel Kalemcilik’in ürettiği kalemler ve kırtasiye ürünleri yüksek kaliteleri ile tüm Türkiye’de tanındı, nesillerin gelişiminde önemli yer aldı.

Dünyanın en eski yazım gereçleri firması olan Faber-Castell ile kuruluşundan bu yana sürdürdüğü işbirliğini 1995 yılında ortaklıkla pekiştiren Adel, bu ortaklığın gücü ile Türkiye’ye değer katan yatırımlarına ara vermeden devam ediyor.

2015 yılında Çayırova’daki yeni üretim tesisine taşınan Adel Kalemcilik, 35 bin metrekarelik alan üzerine kurulu bu tesiste ağaç cidarlı kurşun kalemler, boya ve kopya kalemleri, tükenmez, sıvı mürekkepli kalemler, markörler, keçeli kalemler, pastel boyalar, suluboyalar, silgiler, kalemtıraşlar, parmak boyaları, oyun hamurları ve guaj boyalar üretiyor.

Avrupa’nın en yeni kırtasiye fabrikasına sahip Adel Kalemcilik, kâğıt ürünleri haricinde, gerek üretim miktarları, gerekse ürün çeşitliliği açısından Türkiye’nin ve yakın coğrafyanın en büyük kırtasiye ürünleri üreticisi konumundadır ve 40’ın üzerinde ülkeye ihracat yapmaktadır.

51 yıllık köklü geçmişiyle Adel Kalemcilik bugün 3 bin 800’e yakın ürün çeşidi ile Türkiye’de üretilen ve ithal edilen Faber-Castell, Graf von Faber-Castell, Adel, Adeland, Atlas, Max, Panfix ve Citizen markalı kırtasiye ürünlerinin yanı sıra; Adeland markasının ve dünyanın önde gelen lisanslı markalarının oyuncak ürünlerinin de pazarlama ve satışını gerçekleştiriyor.

Adel Kalemcilik, mottosu olan “Kendi çocuklarımıza kullandırmayacağımız hiçbir ürünü piyasaya sunmuyoruz” çerçevesinde yılda ortalama 10 bin ürün güvenliği testi ve 30 bin ürün kalitesi testi gerçekleştiriyor.

Covid-19 pandemisinin Türkiye’de görülmeye başladığı ilk günden itibaren hayata geçirdiği önlemler ile çalışanlarının ve tüketicilerinin sağlığını odak noktası haline getiren Adel Kalemcilik, üst düzey hijyen tedbirleri ve tüm paydaşlarının sağlığını gözeten uygulamaları ile sektöre izini bırakmaya devam ediyor. T.C. Sağlık Bakanlığı’nın yönergeleri doğrultusunda önlemler alan, Adel Kalemcilik; üretim alanları ve ofisleri ile yemekhanesinin uygunluğu, dış hizmet tedarikçilerinin kontrolleri gibi farklı alanlarda TSE denetiminden geçti. Bunun sonucunda ‘Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu’nda belirtilen tüm şartları sağlayan Adel, kırtasiye sektöründe TSE’den Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi alan ilk şirket oldu.

Adel Kalemcilik kurulduğu günden bugüne tüm çalışmalarını, paydaşlarına ve topluma fayda sağlama amacı ile ve sürdürülebilir projelere destek vererek gerçekleştirmeye çalışıyor. Özünde barındırdığı “iyilik” değeri ile eğitimin ve eğitimde yaratıcılığın en büyük destekçisi olan Adel Kalemcilik, çok sayıda sponsorluk ve sosyal sorumluluk projesi yürütüyor.

1996 yılında halka açılan Adel Kalemcilik’in günümüzde %27,71’lik payı, Borsa İstanbul’da işlem görmektedir. Adel Kalemcilik, 2006 yılından beri yatırımcılarına düzenli olarak temettü dağıtmaktadır.

 

Adel Kalemcilik;

EPMA (European Pencil Manufacturer's Association - Avrupa Kalem Üreticileri Birliği) ve EWIMA (The European Writing Instrument Manufacturer's Association - Avrupa Yazım Gereçleri Üreticileri Birliği)’ya 1999 yılından beri üye olup, bu birliklere Türkiye’den üye olan tek firma konumundadır. 2015 yılında Adel Kalemcilik Genel Müdürü Evrim Hizaler EPMA Başkanlığı’na seçilen ilk Türk yönetici olmuştur. Adel Kalemcilik, ayrıca TÜKİD (Tüm Kırtasiyeciler Derneği)’in de üyesidir.

 

KIRTASİYE MARKALARI

“Faber-Castell”, “Graf von Faber-Castell”, “Adel”, “Adeland”, “Atlas”, “MAX”, “Panfix” ve “Citizen”

OYUNCAK MARKALARI

Adeland, Playgro, Sluban, TRT Çocuk.